Astigmātisms

Kad cilvēkam pasliktinās redze, visbiežāk tiek uzskatīts, ka pie vainas ir vai nu tuvredzība, vai tālredzība, jo tās ir populārākās redzes nepilnības, taču tās nebūt nav vienīgās. Ļoti izplatīts, ir arī tāds redzes defekts kā astigmātisms. To, arī var koriģēt un mazināt ar līdzīgām metodēm kā tuvredzību un tālredzību, taču tas vispirms ir jāatpazīst, tāpēc skaidrojam vairāk par to, kas ir astigmātisms.

Astigmātisms ir redzes nepilnība, kad attēls ir izplūdis vai nu horizontālā, vai vertikālā virzienā. Nereti cilvēki, kuriem ir astigmātisms skaidro, ka redzes defekts izpaužas kā neliela ēna ap objektiem. Astigmātisms ir izteikts gan tuvumā, gan tālumā, taču šis redzes defekts var spēcīgāk izpausties vienā no redzes stāvokļiem, kā arī tas var būt kombinēts ar jau pieminēto tuvredzību vai tālredzību, kā arī dažādām acu slimībām.

Astigmātisms parasti ir iedzimta kaite, kas rodas tāpēc, ka acs radzene ir mazliet izstiepta vai nu horizontālā, vai vertikālā virzienā. Ja radzene ir izstiepta horizontāli, tad objekti met ēnu horizontālā virzienā, bet ja tā izstiepta vertikālā virzienā, tad ēna rodas vertikāli. Tas notiek tāpēc, ka rodas divi fokusa punkti. Vēl astigmātisms var rasties acs lēcas nepilnību dēļ. Patiesībā acs lēcas virsma ir neregulāra ļoti daudziem cilvēkiem, taču tad astigmātisms ir minimāli izteikts un tas principā netraucē redzei. Lēcas nepilnības rada arī laika gaitā iegūtas acu slimības, piemēram, katarakta un tad gan astigmātisms var sākt izpausties diezgan manāmi.

Astigmātismu var koriģēt ar tādām pašām metodēm, kā tuvredzību un tālredzību, proti, brillēm vai kontaktlēcām, taču ir nepieciešama citādāka korekcija, jo šie defekti rodas atšķirīgu īpatnību dēļ. Piemēram, brilles astigmātisma korekcijai ir ar cilindriskām lēcām, kas mazina lēcas vai radzenes nobīdes. Arī kontaktlēcas var mazināt astigmātisma radītos redzes bojājumus, taču izteikta astigmātisma gadījumā derēs tikai cietās kontaktlēcas.

Astigmātismu ir iespējams arī pilnībā izārstēt. To var paveikt ar divām metodēm. Viena metode ir lāzera operācija un otra ir īpaša metode, ko sauc par ortokeratoloģiju. Tas nozīmē, ka tiek izmantotas īpašas kontaktlēcas, kas ne vien koriģē redzi, kad tās ir acīs, bet ārstē šo defektu. Kontaktlēcas acīs tiek ievietotas pa nakti un tās veido īpaši modulētu acs radzenes virsmu. Astigmātisms gan prasti pēc kāda laika atgriežas un pēc tam šī procedūra jāatkārto.

Ja jums ir aizdomas par to, ka jums varētu būt astigmātisms, vērsieties pie optometrista vai acu ārsta un izsakiet savas aizdomas. Ļoti bieži arī profesionāļiem, bez īpašām metodēm, ir grūti noteikt, vai pie vainas tiešām ir astigmātisms, vai kāds cits redzes defekts. Jo ātrāk tiks atklāts, kas tieši izraisa redzes bojājumus, jo ātrāk varēsiet koriģēt redzi.