Biežākās redzes problēmas bērniem

Laba redze bērniem ir ļoti svarīga, jo tas ir laiks, kad izzināt pasauli. Bērnam ar redzes traucējumiem ir daudz grūtāk tikt līdzi attīstībā saviem vienaudžiem, jo daudzas ikdienas darbības un mācīšanās procesi ir apgrūtināti. Diemžēl, mūsdienās redzes problēmas bērniem kļūst arvien populārākas. Jau pirmsskolas vecumā redzes problēmas ir aptuveni 5% bērnu, taču skolas vecumā tās ir jau gandrīz 25% bērnu. Ir ļoti svarīgi laikus atklāt un ārstēt dažādas redzes problēmas bērniem, lai situāciju uzlabotu, nevis ļautu šīm problēmām attīstīties tālāk. Šeit būs uzskaitītas tipiskākās redzes problēmas bērniem un dažādi to ārstēšanas veidi.

Šķielēšana

Šķielēšana nozīmē to, ka viena no acīm novirzās no kopējā fiksācijas virziena. Šķielēšana var būt gan patstāvīga, kad acis visu laiku nedarbojas saskaņoti, gan arī periodiska, kad tas notiek tikai konkrētos brīžos. Tāpat šķielēšana var būt konverģējoša, kad viena acs virzās uz iekšu un diverģējoša, kad tā virzās uz ārpusi. Visbiežāk šķielēšanas iemesls ir vienas acs pavājināta darbība (refrakcijas kļūda vienā no acīm), kas liek cilvēka centrālajai nervu sistēmai ignorēt šķielējošās acs sūtīto informāciju. Šo pavājināto acs darbību var izraisīt ļoti daudzi cēloņi, bet bieži vien tā ir ģenētiski pārmantota. Par laimi, šķielēšanu var ātri pamanīt un uzreiz uzsākt tās ārstēšanu. Biežākā ārstēšanas metode ir koriģējošu briļļu vai lēcu izmantošana, kā arī acu vingrojumi, taču smagākos gadījumos var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Ambliopija

Ambliopija ir pavājināta redze vienā vai abās acīs, kas rada redzes traucējumus. Mēs redzam tāpēc, ka ar aci uztvertā informācija tiek nosūtīta uz smadzenēm, bet ambliopijas gadījumā, šī informācijas sūtīšana ir traucēta. Tai ir ļoti daudz cēloņu. Par iemeslu ambliopijai var būt teju jebkas, kas pavājina redzi acī, piemēram, šķielēšana, refrakcijas kļūda, saduļķojumi lēcā, viena plakstiņa noslīdējums, acs traumas, centrālās nervu sistēmas traucējumi u.c. Šī ir slimība, kas rodas tieši ļoti agrā vecumā un ļoti svarīgi ir laikus to atklāt, jo tikai savlaicīgi uzsākta ārstēšana var dot rezultātus. Pēc astoņu gadu vecuma ambliopijas ārstēšana kļūst neiespējama. Slimību ārstē ar tādu metodi kā oklūzija jeb vienas (veselās) acs aizsegšana, kas ļauj otrai acij strādāt pastiprināti.

Refrakcijas kļūdas

Refrakcijas kļūdas ir visiem zināmās tuvredzība, tālredzība un astigmātisms. Šīs slimības izpaužas tā, ka acī stari tiek lauzti nepareizi, kas izraisa redzes miglošanos. Parasti šīs acu problēmas vairāk skar tieši pieaugušos, jo refrakcijas kļūdas nereti rodas tieši tāpēc, ka paši laika gaitā dažādos veidos sabojājam savu redzi, vai arī dažādu slimību ietekmē. Ja refrakcijas kļūdas ir mazam bērnam, visticamāk, pie vainas ir iedzimtība. Ļoti svarīgi ir laikus atklāt šādas redzes problēmas bērnam, jo tad iespējams redzi savlaicīgi koriģēt ar briļļu vai lēcu palīdzību. Ja tas netiks darīts, bērns ne vien nespēs pareizi redzēt, bet arī šī slimība attīstīsies.

Ptoze

Ptoze ir redzes problēma, kas nav tieši saistīta ar pašu aci, bet gan ar acs plakstiņu. Tas ir augšējā acs plakstiņa noslīdējums. Ja noslīdējums ir minimāls, tā ir tikai kosmētika problēma un redzi neietekmē, taču, ja plakstiņš ir noslīdējis tā, ka tiek nosegta zīlīte, tas rada redzes traucējumus, jo tiek slēgts redzes lauks. Ptoze var būt cēlonis jau pieminētajām problēmām – šķielēšanai un ambliopijai. Ptoze parasti ir iedzimta, taču tā var arī rasties, piemēram, traumas rezultātā. Jebkurā gadījumā, ja plakstiņa noslīdējums rada redzes lauka bojājumus, ir jāveic operācija, kas saīsinās noslīdējušo plakstiņu un ļaus redzēt pareizi.