Cietās kontaktlēcas?

cietā kontaktlēcaLai gan lielākā daļa kontaktlēcu kas pieejams mūsdienu pārsātinātajā tirgū ir mīkstās, pastāv arī neliels , bet augošs pieprasījums pēc cietajām kontaktlēcām, jo tās atšķirībā no mīkstajām kontaktlēcām iespējams nēsāt pat gadu un divus nemainot tās, un tām ir arī citas priekšrocības kuras varat apskatīt zemāk raksta saturā!
Cietās kontaktlēcas bija pirmās lēcas un pirmatnējie modeļi, kā jau minēju iepriekšējā rakstā minēju bija veidot no stikla un bija ļoti smagnēji, resni un ļoti nepatīkami nēsājami. Šie stikla cietie kontaktlēcu veidi bija ļoti nepatīkami valkātājam un neguva plašu popularitāti. Un tikai desmitiem gadu vēlāk lēcas, kas bija veidotas no polimetilmetakrilāta un bija daudz plānākas un to valkāšana bija komfortablāka kļuva plašāk pieejamas sabiedrībai. Bet neskatoties uz to popularitāti tām tomēr bija problēmas par to, ka tās nebija gaisa caurlaidīgas un šī iemeslā dēļ varēja radīt dažādas ar aci saistītas slimības, kuras nav viegli ārstējamas.

Ap 70-desmitajiem gadiem tehnoloģijām attīstoties un zinātniekiem eksperimentējot ar dažādiem materiāliem, tiem izdevās izstrādāt materiālus, kas ir gaisa un gāzu caurlaidīgi un tāpēc lēcas veidotas no šāda materiāla ir daudz saudzīgākas pret jūsu acīm jo ļauj tām elpot un kā jau minēju sākumā, tās pareizi koptas var kalpot pat līdz 2 gadiem.

Mūsdienās Cietās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas jeb īsāk sauktas vienkārši par (CGCKL) ir veidotas no dažādiem materiāliem, kā piemēram  fluorsilikonakrilāta un to lietošanas ilgums spēj būt tik ilgs, tāpēc, ka katra lēca ir speciāli piemērota valkātāja acij, jo šīs lēcas tiek veidotas tikai pēc pasūtījuma , kad potenciālais lietotājs ir noskenējis savu aci ar datortopogrāfu. Šī tehnoloģija ļauj lēcas izveidot ar dažādām rieviņām un iedobēm, lai tā perfekti piekļautos katra indivīda acs priekšējai virsmai jeb radzenei un neradītu diskomforta sajūtu!

Cena

Šīs cietā tipa kontaktlēcas nav lēts prieks, un tādēļ, ka katrai acij nepieciešams veidot specifisku lēcu, to cena var būt no aptuveni 30 līdz pat 100 latiem un tas sākumā var liktiem ļoti liels naudas daudzums, bet ņemot vērā, ka saudzīgi lietojot tās var kalpot pat 2 gadus, tad šī summa vairs neliekas tik milzīga!

 

Šīs cietās lēcas var likties neparocīgākas un šī apziņa, ka viņas ir cietas var atturēt daudzus no to iegādes, bet ja apskata faktus par to, ar ko šīs cietā tipa kontaktlēcas ir labākas rodas pavisam cita aina un varbūt daļa no jums, kas lasa šo rakstu vēlreiz apdomās tieši cietā tipa lēcu iegādi.

Plusi

  • Tās saudzīgi lietojot var kalpot pat divus gadus
  • Uz šīm lēcām uzkrājas mazāk mikrobu, kas varētu radīt iekaisumus
  • Dēļ šī materiāla uz tām nerodas asaru nogulsnes, kas varētu mazināt gaismas caurlaidību
  • Cietās lēcas var atrasties acī ilgāk bez izņemšanas
  • Cietās lēcas parasti rada mazāk problēmu un iepraktizējoties tās ir pat vieglāk ievietot , kā mīkstā tipa lēcas
  • Cietās lēcas ir arī labāk piemērotas dažādu radzenes defektu labošanai

Minusi

  • To sākotnējā cena ir dārgāka , bet laika gaitā tās var atmaksāties
  • Sākotnējā “ievalkāšana” var būt ilgāka, kā mīksto lēcu valkātājiem
  • tām nepieciešams vairāk uzraudzības un apkopes

 

Kā redzams salīdzinot pozitīvos un negatīvos aspektus , tad cietās lēcas ,manuprāt, ir pat pārākas par mīkstajām un pareizi tās lietojot jūs būsit patīkami pārsteigts par to efektivitāti.
Un raksta noslēgumā gribu apgāst vienu mītu par cietajām lēcām un tas ir  tāds, ka šīs lēcas ir vienmēr jūtamas acī un var radīt diskomforta sajūtu. Lai gan šīs apgalvojums ir aplams, tajā ir daļa patiesības un patiešām ievietojot acī cieto lēcu to būs iespējams sajust kustinot plakstiņus, bet tas, ko neviens jums nesaka ir tas, ka pēc pāris acu aizvēršanas un atvēršanas reizēm plakstiņi pierod pie jaunās radzenes formas un lēcas kļūst pilnīgi nesajūtamas, un tikpat ērtas, kā tās, kas gatavotas no mīkstajiem materiāliem.