Kas ir konjunktivīts un kā no tā izvairīties?

Vārds konjunktivīts varbūt sākumā izklausās ļoti sarežģītu un varētu domāt, ka runa ir par kādu ļoti nopietnu un smagu acu slimību, taču patiesībā tas ir parasts acu iekaisums. Tas nav bīstams un redzi ilgtermiņā nebojā, taču konjunktivīts var būt visnotaļ nepatīkams. Tie, kas ar šo slimību saskārušies zina, cik ļoti mokoša ir acu graušana, asarošana un tūska. Konjunktivītu saķert gan ir ļoti vienkārši, tāpēc skaidrojam, kas tad īsti ir konjunktivīts un kā panākt, ka šī slimība jūs neskar.

Jau sākumā jāpaskaidro, ka konjunktivītam ir trīs veidi, atkarībā no slimības izraisītāja – vīrusa konjunktivīts, alerģiskais konjunktivīts un bakteriālais konjunktivīts. Vīrusa konjunktivīts ir ļoti bieža problēma, jo tas ir viens no saaukstēšanās vīrusa izraisītajiem simptomiem. Tātad, ja slimojat ar gripu vai citām saaukstēšanās slimībām un jums ir apsārtušas, asarojošas acis, tas ir konjunktivīts, kaut gan mēs to tā pairsti nesaucam. Parasti šādos gadījumos pats konjunktivīts nemaz atsevišķi netiek ārstēs, jo, kolīdz no organisma tiek izvadīts vīruss, konjunktivīts pats pāriet. Viens pats konjunktivīts šajā gadījumā nav lipīgs, taču saaukstēšanās vīruss gan ir. Lai izvairītos no vīrusa konjunktivīta ir jāstiprina imunitāte, jāievēro higiēnas normas un jāizvairās no vīrusa izraisītājiem

Alerģiskais konjunktivīts rodas tad, ja acī tiek ievazāts vai kā citādi organismā ievadīts kāds alergēns, pret ko konkrētais cilvēks ir jūtīgs. Tipisks ir konjunktivīts siena laikā vai pavasarī, kad kokiem birst putekšņi. Kā jau jebkura alerģiska reakcija, arī šī pariet tad, kad alergēns pilnībā izvadījies no organisma, tāpēc jācenšas izvairīties no alergēna nokļūšanas acīs. Ja tas notiek nepārtraukti, konjunktivīts var kļūt hronisks. Šis konjunktivīts nav lipīgs un cilvēks, kuram alerģiju nav, ar alerģisko konjunktivītu nekad neslimos. Vienīgi jāpiemetina, ka mēs nekad nevaram skaidri zināt kādi ir mūsu alergēni, kamēr vien neesam pārbaudījušies pret pilnīgi visu.

Bakteriālā konjunktivīta izraisītājs ir stafilokoka vai streptokoka baktērija, kas nonākusi organismā. Atšķirībā no abiem iepriekšējiem konjunktivīta veidiem, šis parasti skar tikai vienu aci, kurā ievazāta baktērija, bet bakteriālais konjunktivīts ir ļoti lipīgs, tāpēc, nereti ātri vien pāriet arī uz otru aci. Tieši tā arī šī slimība visbiežāk tiek iegūta – ievazāta acī ar netīriem pirkstiem vai priekšmetiem. Tāpēc, piemēram, pirms kontaktlēcu ievietošanas acīs, vienmēr kārtīgi jānotīra pirksti. Šo konjunktivīta formu var saķert arī tad, ja tieša saskarsme ar aci nemaz nav, piemēram, lietojot cita cilvēka acu kosmētiku. Atšķirībā no iepriekš minētajiem konjunktivīta veidiem, šis parasti ir ilgstošāks un nepatīkamāks. Tas ilgst līdz pat 10 dienām. Ja bakteriālais konjunktivīts tiek pareizi ārstēts, tad slimība var ilgt no 3 līdz 5 dienām, taču cilvēki nereti nezina kā šo slimību pareizi ārstēt. Piemēram, siltas kumelīšu kompreses visu padarīs tikai sliktāku, jo baktērijas siltumā ātri vairojas. Ja jums ir bakteriālais konjunktivīts, noteikti jāgriežas pie acu ārsta vai sava ģimenes ārsta un viņš jums izrakstīs vajadzīgos acu pilienus. Vienīgais veids, kā izvairīties no bakteriālā konjunktivīta ir ievērojot higiēnas normas.