Noderīgi padomi kontaktlēcu lietotājiem

Kontaktlēcas pagaidām ir inovatīvākais un ērtākais redzes korekcijas veids, kas pieejams bez medicīniskām manipulācijām. Kontaktlēcas tiek vienkārši ievietotas acīs un pēc tam tās ir pilnīgi nemanāmas un tās nekādā veidā nēsātājam netraucē un nerada diskomfortu, tomēr, lai saņemtu visas kontaktlēcu nēsāšanas iespējamās priekšrocības, tās ir jālieto pareizi, kas attiecas gan uz kontaktlēcu kopšanu, gan ievietošanu acīs, gan izņemšanu, gan citiem aspektiem. Lai kontaktlēcu nēsāšana jums neizraisa nekādas nepatīkamas sajūtas un citas neērtības, ņemiet vērā sekojošos padomus.

Kontaktlēcas drīkst nēsāt tikai pēc konsultēšanās ar optometristu vai acu ārstu

Pats svarīgākais nosacījums ir redzes aprūpes speciālista norādījumu ievērošana. Kaut gan kontaktlēcām ir pieejama lietošanas instrukcija, ir jāsaprot, ka katrs gadījums ir atšķirīgs. Pirmkārt, jau redzes aprūpes speciālists noteiks, kādas kontaktlēcas jums ir vajadzīgas. Pat tad, ja precīzi zināt, kādas redzes problēmas jums ir un kādi stiprumi nepieciešami, jāsaprot, ka kontaktlēcas ir ļoti dažādas, lai to nēsātājam sniegtu maksimālu redzes uzlabojumu un būtu ērti lietojamas. Tāpat ir jāievēro optometrista vai acu ārsta norādījumi attiecībā uz kontaktlēcu nēsāšanu, pat tad, ja instrukcijā norādīts citādāk, jo ārsts labāk zinās, kas konkrēti jūsu gadījumā nepieciešams.

Izvēlieties pareizu kontaktlēcu šķidrumu gan uzglabāšanai, gan tīrīšanai

Uz kontaktlēcām pēc nēsāšanas veidojas aplikums, nosēdumi un mikroorganismi. Tie var izraisīt acs iekaisumu, tāpēc ir nepieciešams tīrīt, skalot un dezinficēt kontaktlēcas. Izņemot kontaktlēcas no acīm, tās jātīra, ar speciāli šīm nolūkam paredzētiem šķīdumiem. Vislabāk izmantot šķīdumu, ko ieteicis acu ārsts, bet svarīgākais ir izmantot ne tikai fizioloģisko šķīdumu, bet dezinficējoši līdzekli. Kontaktlēcas ir jātīra mehāniski, ne tikai ieliekot tās konteinerā ar šķīdumu. Lēcas ir jāuzliek uz plaukstas, uzpilinot kopšanas šķīdumu, un pēc tam jāpaberzē ar otras rokas pirkstu.

Lieciet kontaktlēcas acīs tikai ar tīrām rokām un pārliecinieties, ka tām viss kārtībā

Pirms kontaktlēcu likšanas acīs vienmēr ir jānomazgā un jānoskalo rokas, lai acīs neievazātu mikrobus vai gružus. Rokas jāmazgā ar ziepēm, kurām nav pievienoti aromatizētāji un pēc tam rokas būtu ieteicams slaucīt ar papīra salvetēm vai lina dvieļiem, lai uz pirkstiem nebūtu pūkas, kas var nonākt acīs. Pirms kontaktlēcu ievietošanas acīs, noteikti pārliecinieties, ka tām viss ir kārtībā. Noteikti nevajadzētu ievietot acīs jaunas kontaktlēcas, ja sterilais iepakojums ir atvērts vai sabojāts. Tāpat jāpārbauda arī vai pati lēca ir tīra un vai uz tās nav kādi netīrumi un nosēdumi. Jāievēro, ka no rītiem kontaktlēcas drīkst ielikt acīs tikai 30 līdz 50 minūtes pēc pamošanās.

Regulāri mainiet šķīdumu uzglabāšanas konteinerā

Kontaktlēcu uzglabāšanas konteinerā uzkrājas dažādas baktērijas un mikroorganismi, tāpēc ļoti svarīgi ir regulāri mainīt šo šķīdumu konteinerā. Izlietotais kontaktlēcu šķīdums katru reizi pēc lietošanas jāizlej laukā un pēc tām jāizskalo ar speciālo tīrīšanas šķīdumu. Neteikti ne uzglabāšanas konteineri, ne pašas lēcas, nedrīkst tīrīt ar krāna ūdeni, jo tas ir pilns ar dažādiem mikroorganismiem un baktērijām. Būtu ieteicams katram jaunam kontaktlēcu pārim izmantota arī jaunu konteineru, bet ja vēlaties izmantot veco, noteikti to vismaz kārtīgi iztīriet.