Acu krāsas maiņa

acu krasa

Acu krāsas maiņa lielākoties notiek mazuļiem agrīnā (līdz 1 gada vecumam) vecumā, kad, visbiežāk, zilā acu krāsa nomainās uz, piemēram, zaļu, tomēr acu krāsas maiņa ir novērojama arī pieaugušajiem jau salīdzinoši vēlā vecumā. Kādēļ tas tā notiek?

Lielākajai daļai cilvēces acu krāsa pirmo reizi mūžā mainās jau pašā bērnībā – vairākumā gadījumu līdz 6 – 9 mēnešu vecumam, bet nereti arī līdz 3 gadu vecumam. Mazuļi piedzimst ar gaišām acīm – zilām vai pelēkām, kas vēlāk nomainās uz tādas krāsas acīm, kāda dominē genofondā no abiem vecākiem. Protams, gadījumos, kad mazuļa vecāki ir negroīdu izcelsmes, kuriem ir izteikti tumši brūnas acis, mazuļi arīdzan dzimst ar tumši brūnām acīm. Kā noskaidrots, gadījumos, kad vienam no vecākiem ir, piemēram, zila vai zaļu acu krāsa, bet otram brūna acu krāsa – dominanci pār zilo vai zaļu acu krāsu gūst brūnā acu krāsa, un pēcnācējiem iedzimst brūna acu krāsa.

Pārējai daļai cilvēces acu krāsa var mainīties vēlākos vecuma posmos – daļā gadījumu tas var būt saistīts ar aizkavētu acu krāsas maiņu, bet vēl citā daļā gadījumu tas norāda uz acu krāsas maiņu apkārtējās vides ietekmē.

Acs varavīksnenes dziļākajos slāņos atrodas īpašas šūnas, kas satur tā saucamo melanīna pigmentu, kas nosaka acs krāsu, toni un tās intensitāti, kā arī aizsargā acis no saules gaismas, daļu gaismas radiācijas absorbējot. Jo vairāk šo melanīna šūnu atrodas varavīksnenē, jo tumšāka ir acu krāsa. Līdzīgi kā, cilvēkam sauļojoties, ādas šūnās izstrādājas melanīns, kas ādai piedod tumšāku toni, tāpat arī acs dziļākajos slāņos izstrādājas melanīns, kas laika gaitā acij var likt mainīt krāsu, nokrāsu vai toni.

Ne velti, kā novērots, cilvēkiem, kuri dzīvo tālāk no ekvatora un aizsardzība pret sauli nav īpaši nepieciešama, ir gaišāka acu krāsa, bet tiem cilvēkiem, kuri dzīvo tuvāk ekvatoram, kur saules iedarbība ir ilgstošāka un intensīvāka, ir tumši brūna vai pat brūni melna acu krāsa. Kā izpētīts, jo tumšāka acu krāsa, jo efektīvāk tās aizsargā acis no spēcīgās saules staru ietekmes. Kā nākas secināt – dzīvojot tuvāk ekvatoram tumša acu krāsa nav sagadīšanās, bet gan dabiska nepieciešamība un dabiska ķermeņa aizsargreakcija.