Acu krāsu dažādība

Ikdienā, satiekoties ar cilvēkiem mēs ieskatāmies tiem acīs. Acis, tiek uzskatītas par visskaistāko cilvēka rotu, tieši par acīm, cilvēki, visbiežāk saņem komplimentus. Dažreiz nevar saprast, kādēļ katram cilvēkam acu krāsa ir atšķirīga un kāpēc krāsu dažādība ir tik milzīgi liela. Piemēram, vieniem ir dzidri zilas acis, citiem brūnas, zaļas, pelēkas vai pat divās krāsās. Lai arī negribas ticēt šim apgalvojumam – nav cilvēku ar identiskām acu krāsām, tomēr tas ir patiess. Arī brūnām acīm ir iespējami visdažādākie toņi un nokrāsas.

Krāsaino acu daļu, kas ir tik unikāla sauc par varavīksneni. Tā ir apaļa plātnīte, kas ir pigmentēta un atrodas atrodas starp lēcu un radzeni. Acs zīlītes diametrs, tiek mainīts tieši varavīksnenes muskuļiem saraujoties vai atslābstot. Šādā veidā tiek kontrolēts gaismas daudzums, kurš iekļūst acī. Tumsā tā palielinās, lai iegūtu vairāk gaismas, bet gaišā laikā, tā saraujas, lai neuzņemtu pārāk daudz gaismas. Arī ar zīlītes lieluma maiņu, varavīksnenes pigments saraujas vai izplešas. Tas arī var vizuāli ietekmēt mūsu acu krācu. Šis arī var būt iemesls, kādēļ vienam cilvēkam šķiet, ka mainās acu krāsa, atrodoties citos apgaismojumos.

Varavīksnenes šūnas ražo pigmentu melanīnu, kurš arī nosaka acu krāsu. Šis pats pigments ir mūsu ādai, matiem, kas piešķir noteiktu krāsu. Kopumā var iedalīt divu veidu melanīnus: melni-brūns pigments un sarkanīgi-dzeltens. Dažādās acu krāsas ir iespējams sakombinēt izmantojot abu veidu pigmentus. Principā, jo lielāka melanīna konsistence varavīksnenē, jo tumšākas ir mūsu acis. Tādēļ, jaundzimušajiem acis parasti ir zilā krāsā, tad sāk izstrādāties melanīns un bērna īstā acu krasa izveidojas ap 2-3 gadu vecumu.

Ir pierādīts, ka arī apvidus, kur cilvēks dzīvo, spēj ietekmēt acu krāsas piesātinājumu. Cilvēkiem, kas dzīvo tuvāk ekvatoram, acu krāsa ir tumšāka, nekā tiem, kas dzīvo tālāk. Toties visizplatītākā acu krāsa pasaulē ir brūna. Tā ietver arī visus toņus, kas aiziet līdz pat zeltaini dzeltenai. Kopā aptuveni 50% no iedzīvotājiem dzīvo ar brūnām acīm, toties Latvijā tā nav tik ļoti izplatīta. Ziemeļeiropā dominē cilvēki ar gaišu acu krāsu, visbiežāk pelēkas, pelēkzilas. Ir sakarība, kas apgalvo, ka tumšāku acu īpašniekiem ir lielāka aizsardzība pret saules stariem. Šim ir būtiska nianse tieši iedzīvotājiem, kas dzīvo dienvidu reģionos un pie saules tiek vairāk, nekā mēs. Tieši šī iemesla dēļ gaišo acu īpašnieki izjūt lielāku diskomfortu saulainā laikā. Ir arī pētījumi, kas pierāda, ka cilvēkiem ar gaišu acu krāsu ir lielāks risks saslimt ar acu slimībām. Ar tādām slimībām, kā kataraktu vai arī makulas deģenerāciju. Ieteikums gaišo acu īpašniekiem būtu nopirkt saulesbrilles ar UV staru bloķējošām lēcām, lai palielinātu komforta sajūtu saulainās dienās.

90% Islandes iedzīvotājiem esot zaļas acis, kas ir ļoti interesanti. Pasaulē ir sastopami tikai 1-2% iedzīvotāju ar tieši zaļu acu krāsu. Acu krāsa, kuru arī nav iespēja sastapt pārāk bieži ir rozā, violeta vai sarkana. Šī acu krāsa parasti it albīniem, kas nozīmē, ka tieši šiem cilvēkiem trūkst raksturīgais pigments.