Bērni un kontaktlēcas

sasistas brillesJa runa iet par redzes korekciju, tad jāatzīst, ka redzes korekciju ar kontaktlēcu palīzdību var uzskatīt par vienu no efektīvākajām metodēm. Kontaktlēca atrodas tieši acī, rada ar to vienotu optisko sistēmu, izslēdz redzes lauka ierobežošanu un optisku priekšmetu izkropļošanu, kura var notikt, ja skatās sāņus.

Kontaktlēcas bērniem palīdz nepiedzīvot sāpīgo apsaukāšanās problēmu, ar kuru nākas saskarties diezgan bieži, viņiem nebūs jāsaskaras ar briļļu stiklu svīšanu, briļļu spiešanu uz degunu un ausīm, tās nebojās mazo pacientu ārējo izskatu.

Vēl tikai 90. gadu beigās, vienīgā bērnu redzes korekcija bija iespējama ar briļļu palīdzību. Uz jautājumu, ko lai dara, ja bērns kautrējas nēsāt brilles, vai viņu apsaukā – ārsts varēja tikai noplātīt rokas un piedāvāt būt stingrākiem pret saviem bērniem. Tad, kad parādījās, mīkstās kontaktlēcas, bērnu ārstiem oftalmologiem parādījās daudz jaunu iespēju. Bet tad, kad tirgus sāka piedāvāt vēl arī plašu kontaktlēcu kopšanas līdzekļu klāstu, kuri padarīja kontaktlēcu kopšanu daudz vieglāku, tad arī redzes korekcija ar kontaktlēcu palīdzību uzsāka savu uzvaras gājienu, jo kļuva plaši pieejama gan bērniem, gan pusaudžiem, kuriem ir redzes problēmas.

Vislabākais vecums, kad var veikt bērnam redzes korekciju ar kontaktlēcu palīdzību ir 6 – 7 gadi. Pacientam, kurš izvēlas veikt redzes korekciju ar kontaktlēcu palīdzību pašam ir jāmāk rūpēties par kontaktlēcām, ja kontaktlēcas tiek izrakstītas jaunākiem pacientiem, tad ārstu pienākums ir apmācīt vecākus, kā pareizi ar tām ir jārīkojas. Kaut gan ir jāpiebilst, ka mūsdienu bērni ir ļoti gudri, reizēm pat neatbilstoši savam vecumam un gadās tā, ka sešgadīgs bērns ļoti rūpīgi izturas pret savām kontaktlēcām, tad, kad tajā pašā laikā pusaudzis to dara bezatbildīgi. Lai, arī cik paradoksāli tas skan, bet bieži vien bērna vētrainā reakcija palīdz ārstiem noteikt vai dotajā gadījumā mīksto kontaktlēcu nēsāšana būs efektīva.

Kontaktlēcas ir optimāla redzes korekcijas metode tiem bērniem, kuriem ir aktīvs dzīves veids, kuri nodarbojas ar dažādiem sporta veidiem. Brilles manāmi iespaido perifērās redzes samazināšanos, tas iespaido orientēšanos telpā, tāpēc tās galīgi neder aktīviem un komandu sporta veidiem, piemēram, mākslas vingrošana, šajā gadījumā brillēm ir ļoti grūti noturēties uz deguna, tāpat arī hokejā, te brilles ir nesavienojas ar aizsargķiveri, arī futbolistu, mēs nevaram iedomāties ar brillēm. Spēlējoties bērnu laukumiņos, brilles var noputēt, nosvīst un ar tām var gūt arī dažādas traumas, jo bieži vien ārstu apmeklējums ir saistīts tieši ar briļļu pazaudēšanu vai salaušanu, tāpēc bieži vien kontaktlēcas ir vienīgais iespējamais redzes korekcijas veids bērniem, kā arī vecāku finansiālo līdzekļu taupīšanas veids.

Svarīgi ir arī tas, ka bieži vien tie bērni, kuriem jānēsā brilles ar biezajiem stikliem, ļoti izceļas pārējo bērnu vidū. Tas var padarīt viņu ļoti jūtīgu, kā arī viņam var sākt veidoties dažādi kompleksi. Tas bieži vien kalpo par motivāciju kontaktlēcu izvēlei. Liela loma ir arī tam, kādu redzes korekciju veidu ir izvēlējušies vecāki, protams, ja ir bijusi tāda vajadzība.

Regulāra kontaktlēcu ielikšana un izņemšana ir pilnīgi dabīga bērna rīcība un ja viņam ir kaut neliela pieredze, tad viņš ir spējīgs patstāvīgi tikt galā ar šo uzdevumu, bez vecāku palīdzības.