Individuālās gāzu caurlaidīgās kontaklēcas

GP kontaktlecas

Viens no kontaktlēcu veidiem ir individuālās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas (no angļu valodas – GP – Gas Permeable) jeb skābekļa caurlaidīgās kontaktlēcas. Šīs kontaktlēcas, individuāli izveidotas, to lietotājiem nodrošina vairākas priekšrocības.

Šo kontaktlēcu ražošanas procesā ir izmantoti materiāli, kas nodrošina maksimālu skābekļa piekļuvi acs radzenei, tādējādi nodrošinot optimālu acu veselību. Galvenā gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu atšķirība no pārējām kontaktlēcām slēpjas to izmērā – tās ir daudz mazākas nekā pārējās lēcas, līdz ar to acs tiek nosegta mazāk, nodrošinot gan redzi, gan maksimālu skābekļa piekļuvi acij.

Šīs kontaktlēcas tiek veidotas individuāli katrai cilvēka acij, ņemot vērā radzenes formu un izliekumu, lai nodrošinātu perfektu acs un kontaktlēcas saderību, tādējādi ļaujot acij kustēties bez diskomforta, neatkarīgi no acu leņķa nodrošinot redzamību, kā arī nenospiežot radzeni, lai asaras starp kontaktlēcu un aci varētu plūst brīvi, tādējādi neļaujot acij zaudēt tās dabisko mitrumu.

Šo kontaktlēcu materiāls ir stingrāks, ļaujot veidot arī sarežģītu formu kontaktlēcas, lai koriģētu redzi dažādos, arī specifiskos gadījumos. Pateicoties stingrajam materiālam, kontaktlēca saglabā savu formu arī acs mirkšķināšanas laikā, kas nereti, mīksto kontaktlēcu lietošanas gadījumā, rada problēmas.

Vēl viena būtiska šo kontaktlēcu atšķirība ir tā, ka tās nesatur ūdeni, līdz ar to tās neizžūst. Gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas savu īpašību dēļ ir piemērotas lietošanai pat sausā gaisā, piemēram, telpās ar kondicionētu gaisu vai centrālo apkuri. Piemēram, mīkstās kontaktlēcas, lai uzturēto to formu, piesaista sev asaru šķidrumu un acs mitrumu, tādējādi padarot acis sausas.

Gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas var lietot ilgāk par mīkstajām kontaktlēcām, jo tās piesaista mazāk lipīdu un proteīnu, turklāt to materiāls ir cietāks, līdz ar to tās ir vieglāk un ērtāk kopjamas.

Neskaitot visas iepriekšminētās priekšrocības, šīm lēcām ir vēl viena būtiska priekšrocība ilgtermiņā to lietošana ir lētāka, jo viens lēcu pāris, to labi kopjot, kalpo no 18 līdz pat 24 mēnešiem.

Gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas ir īpaši piemērotas gadījumos, kad nepieciešama astigmātisma vai keratokonusa korekcija, kad ir veikta acu lāzeroperācija vai ir bijusi acs trauma.