Kā aizkavēt acu traucējumu rašanos?

Acis ikvienam no mums ir dotas visam mūžam, tādēļ ir būtiski par tām pastāvīgi rūpēties. Ja ik dienu savai acu veselībai pievērsīsit kaut nedaudz savas uzmanības, iespējams, tas palīdzēs jums novērst visbiežāk piedzīvotos redzes traucējumus. Lai vai kā, labākais veids, kā sevi pasargāt no tiem vai citiem redzes traucējumiem, ir un paliek veselais saprāts, kā arī vispārējas rūpes par savu veselību ikdienā. Turpinājumā iepazīstieties ar pāris padomiem, kas palīdzēs jums laikus rūpēties par savu acu veselību, novēršot dažādu traucējumu attīstību.

1. Izvairieties no diabēta un diabētiskās retinopātijas
It visi dzīvesveida paradumi, ko tādu vai citādu iemeslu dēļ rosina ievērot lielākā daļa ārstu, sākot ar svara kontroles un beidzot ar dažādu slimību profilaksi, attiecas arī uz acu veselību. Viens no veidiem, kā pasargāt savu redzi, ir diabēta novēršana. Diabēts ir slimība, kas attīstās situācijās, kad asinīs pārāk ilgstoši saglabājas augsts glikozes jeb cukura līmenis. Diabētiskā retinopātija, kas ir izplatītākā acu saslimšana, kas ir saistīta ar diabētu, bojā tīklenes smalkos asinsvadus. Lai izvairītos no šīm slimībām, ievērojiet veselīgus ēšanas paradumus, papildus uzņemot arī pietiekami daudz A un C vitamīna. Tāpat dzeriet arī pietiekoši daudz ūdens un nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm vismaz 30 minūtes dienā, kā arī neaizmirstiet uzraudzīt savu acu spiedienu. Lieki piebilst, ka arī no tāda kaitīgā paraduma kā smēķēšana būtu ieteicams atbrīvoties.

2. Pildiet acu vingrinājumus
Ir pierādīts, ka cītīga acu vingrinājumu pildīšana vairumam cilvēku palīdz aizgavēt nepieciešamību pēc briļļu vai kontaktlēcu nēsāšanas. Šis ieteikums īpaši attiecas uz tiem, kas regulāri piepūlē acis, ilgstoši skatoties datorā vai darot kādu citu darbu tuvplānā, piemēram, lasot, rakstot vai nodarbojoties ar rokdarbiem. Atcerieties regulāri pārtraukt darbu, lai skatienu fokusētu uz priekšmetiem, kas atrodas tālumā. Tomēr jāsaka, ka arī acu vingrinājumu pildīšana nav spējīga palīdzēt mūžīgi. Tāpat nav arī pierādīts, ka līdz ar acu vingrinājumu pildīšanu pazustu nepieciešamība pēc redzi koriģējošām lēcām. Lai vai kā, par ļaunu nenāktu nevienam regulāri skatīties te tālumā, te tuvumā, tādējādi vingrinot savas acis.

3. Kontaktlēcas un brilles lietojiet pamīšus
Vairums cilvēces lieto kontaktlēcas, jo tās ir ievērojami universālākās un ērtākas par brillēm, kā arī neietekmē vizuālo izskatu. Neskatoties uz daudzajām kontaktlēcu priekšrocībām, ir jāapzinās arī riski, kas saistīti ar to valkāšanu. Ņemot vērā to, ka kontaktlēcas tiek liktas tieši uz acs, tās var izraisīt dažādas acu saslimšanas, piemēram, infekcijas vai radzenes čūlu. Mūsdienās liela daļa cilvēku var atļauties gan briļļu, gan kontaktlēcu nēsāšanu, lai lietotu tās pārmaiņus – lēcas tad, kad ir nepieciešams ērtums, bet brilles tad, kad acis ir sausas, nogurušas vai kādas acu saslimšanas skartas. Ja jūsu dzīvesveids ir dēvējams par aktīvu, un tā dēļ jūs dodat priekšroku lēcu nēsāšanai, atcerieties regulāri tās tīrīt un kopt atbilstoši norādījumiem, lai ne vien pagarinātu to kalpošanas laiku, bet arī saudzētu savu acu veselību.