Kā ielikt kontaktlēcas?

Kontaktlēcas ir ideāls un ērts variants tiem, kam nepatīk nēsāt brilles, kā arī tiem, kuriem briļļu nēsāšana ir vienkārši nepraktiska, piemēram, sportistiem. Taču kotaktlēcu ielikšana var būt sarežģits un grūts process, tādēļ šajā rakstā es aprakstīšu to, kā ieliekt un izņemt kontaktlēcas visātrāk un visērtāk.

 1. Pirmais, ko der atcerēties, ir tas, ka par kontaktlēcām ir jārūpējas, pat tad, kad tās netiek lietotas, jo kā ne kā šīs lēcas tiek liktas acīs, un, ja tās ir netīras vai ar mikrobiem, tas var padarīt lēcu lietošanu neērtu un nepatīkamu. Vienmēr glabā lēcas tam speciāli paredzētā kastītē, lai nepazaudētu tās, kā arī izmanto speciālo lēcu šķidrumu, jo tas palīdz lēcas notīrīt un dezinficēt. Nekad neizmanto parasto krāna ūdeni, lai notīrītu lēcas un nekad nelieto tās pēc to derīguma termiņa beigām!

 2. Pirms ķeršanās pie lēcu ievietošanas, vienmēr nomazgā rokas ar ziepēm un kārtīgi tās noskalo, lai uz tām nebūtu palikušas nekādas ziepju paliekas. Noslaucīt rokas labāk ir ar parasto dvieli vai pat žāvētāju, jo tie atstās mazākas pēdas uz rokām, kas var nokļūt uz lēcām. Galvenais pārliecinies, ka rokas ir sausas, jo tad lēca labāk pielips pie pirksta un ar to būs vieglāk darboties.

 3. Nākamais solis ir pārbaudīt, kura lēca ir kurai acij, jo bieži ir tā, ka katrai acij lēcas stiprums ir atšķirīgs, un sajaucot to, var nākties lēcu likšanas procesu atkārtot vēlreiz.

 4. Kad ir skaidri zināms, kura lēca ir kurai acij, izņem vienu lēcu no kastītes un novieto to uz rādītājpirksta tā, lai lēca stāvētu uz pirksta kā bļoda uz galda – ar ieliekumu uz leju. Esi uzmanīgs šajā solī, jo lēca ir ļoti trausla un delikāta, tādēļ to ir viegli sabojāt.

 5. Pirms lēcas ievietošanas acī vēlreiz pārbaudi vai tās iekšpusē, tajā pusē, kas saskarsies ar tavu acs ābolu, nav netīrumi vai gruži.

 6. Izmantojot otras rokas rādītājpirkstu un vidējo pirkstu maigi pavelc ādu ap aci prom no acs ābola – augšējo acs plakstiņu pavelc uz augšu ar rādītajpirkstu, bet apakšējo acs plakstiņu uz leju ar vidējo pirkstu, tā atbrīvojot ceļu lēcas ievietošanai.

 7. Tālāk lēnām un mierīgi tuvini lēcu acij. Galvenais mēģini nemirkšķināt, lai lēcu varētu ievietot. Labs padoms ir arī mēģināt nefokusēt aci uz konkrētu lietu, bet vienkārši skatīties uz augšu, kas var palīdzēt lēcas ievietošanā.

 8. Tad maigi ievieto lēcu acs centrā uz acs varavīksnenes, kas ir acs apaļā un krāsainā daļa.

 9. Atlaid ādu ap aci, kuru tu turēji ar otras rokas vidējo un rādītājpirkstu – sākumā atlaid vidējo pirkstu ar kuru tika turēts acs apakšējais plakstiņš un tad vari atlaist arī augšējo plakstiņu, jo, ja pirmais tiks atlaists augšējais plakstiņš, starp lēcu un aci var veidoties gaisa burbuļi, kuri var radīt nepatīkamas un pat sāpīgas sajūtas.

 10. Visbeidzot lēnām samirkšķini aci un pārbaudi, vai lēca ērti stāv tavā acī. Līdz ko tu pamani jeb kādu kairinošu sajūtu vai sāpes acī, tā tūlīt izņem lēcu no acs, notīri to ar lēcu kopšanas šķidrummu un mēģini ielikt to acī vēlreiz. Practise makes perfect!

 11. Protams, atkārtojot 4. līdz 10. soli, ievieto lēcu arī otrā acī.

 12. Pēdējais, kas ir jāizdara, ir jaizlej vecais lēcu šķidrums no lēcu kastītes izlietnē un jāaizver šī kastīte. Un tu vari sākt skaistu un skaidru dienu bez brillēm.

Taču arī lēcu izņemšana ir kā neliels process.

 1. Ja ir nepieciešams, pirms to izņemšanas var saslapināt aci ar speciāliem acs pilieniem, jo, ja acs būs sausa, tad lēca viegli nenāks  nost.

 2. Kad tas ir izdarīts, skatoties uz augšu, novieto dominējošās rokas (parasti tās rokas, ar kuru tu raksti) vidējo pirkstu uz acs apakšējā plakstiņa un maigi pavelc to uz leju.

 3. Izmantojot tās pašas rokas rādītājpirkstu maigi noslidini lēcu uz leju līdz acs baltajai daļai.

 4. Ar to pašu rādītājpirkstu un īkšī viegli satver lēcu un izņem to no acs.

 5. Tālāk ievieto to ar kontaktlēcu šķidrumu piepildītā lēcu kastītē. Ja kontaktlēcas ir paradzētas tikai vienai dienai, vai tām ir beidzies derīguma termiņš noteikti tās izmet!

 6. Izņem arī otru lēcu, ievieto to kontaktlēcu kastītē un aizver to. Līdz nākamajai lietošanas reizei!

Padoms jaunajiem lēcu lietotājiem!

Ja lieto lēcas pirmoreiz, sākumā atstāj tās acīs tikai uz tik ilgu laiku, cik tas ir tiešām nepieciešams, bet līdz ko ir iespēja, izņem tās, lai atpūtinātu acis.

Padoms dāmām!

Ievieto kontaktlēcas pirms jebkāda grima uzklāšanas, lai nesabojātu vai nenosmērētu lēcu. Kā arī izņem kontaktlēcas pirms mekapa noņemšanas, lai, cenšoties to notīrīt, nesaplēstu vai kā citādi nesabojātu lēcas.

Padoms ziemas sporta veidu mīlētājiem!

Vienmēr valkā aizsargbrilles, ja lieto lēcas nodarbojoties ar šiem sporta veidiem, jo vēja un aukstuma ietekmē kontaktlēcas var pielipt pie acs. Ja tas tomēr notiek, nekavējoties griezies pie acuārsta!

Padoms visiem!

Nekad neej gulēt ar kontaktlēcām, ja vien tās nav speciāli paredzētas šim nolūkam, jo nākamajā rītā acis var būt sāpīgas un jūtīgas pret gaismu.