Kas bojā redzi?

kas boja redzi

Lai saprastu, kas liek redzei pasliktināties, ir jākliedē aplami uzskati un mīti par to, kas redzi bojā un kas to uzlabo.

Mīti par redzes bojāšanu:

 • Lasīšana vājā apgaismojumā – kā izrādās, lasīšana nepietiekamā apgaismojumā var radīt acu nogurumu vai galvassāpes, taču redzi tā nebojā.
 • Briļļu nenēsāšana – tiek uzskatīts, ka, ja cilvēkam ir slikta redze un ir nepieciešamas brilles, bet tās netiek nēsātas, redze pasliktinās, jo acis pastāvīgi tiek piepūlētas. Rezultātā rodas tāds diskomforts kā acu nogurums vai galvassāpēs, bet redzi tas nepasliktina.
 • Briļļu nēsāšana – atbilstošu briļļu nēsāšana nekaitē redzei, tā tikai palīdz labāk redzēt.
 • Televizora skatīšanās tuvumā – pirmie televizoru izstaroja acīm kaitīgus starus, tomēr, tehnoloģijām attīstoties, šī problēma tika atrisināta. Mūsdienu televizori, to ekrānam raustoties, var nogurdināt acis, bet ne pasliktināt redzi, tomēr būtu jāievēro distance no acīm līdz televizoram, kurai jābūt 3-5 reizes garākai nekā ekrāna diagonāles garums.
 • Datora lietošana – tāpat kā televizora skatīšanās gadījumā, tiek uzskatīts, ka datora regulāra un ilglaicīga lietošana var kaitēt redzei, tomēr tā nav taisnība – tas var izraidīt vienīgi acu sausumu, nogurumu vai galvassāpes, kas izraisa diskomfortu.

Mīti par redzes uzlabošanu:

 • Lai trenētu redzi, jāizvēlas brilles ar vājāku stiprumu nekā ārsts norādījis – vājāku briļļu izvēle nekādi netrenēs jūsu redzi, tieši pretēji, ilgstoši nēsājot brilles, kas nav jūsu redzei piemērotas, ir iespējams redzi pasliktināt.
 • Attiecīgu augļu un dārzeņu ēšana – tie var uzlabot acs veselību tās šūnu līmenī, kā jebkuru šūnu cilvēka organismā, bet jau sliktu redzi tie diemžēl nespēj uzlabot.

Kas tad īsti bojā redzi?

 • Iedzimtība – ja jūsu vecākiem ir bijušas redzes problēmas, tās, tāpat kā jebkuras citas veselības problēmas, var iedzimt arī jums. Iedzimtība ir visbiežākais sliktas redzes faktors, kuru nav iespējams kontrolēt. Lai iedzimtu slikta redze, pietiek ar to, ka vienam no vecākiem ir bijušas redzes problēmas.
 • Bērna attīstība – redzes defekti var izveidoties gan tad, kad bērns tiek iznēsāts vēl mātes miesās, gan tad, kad bērns vēl attīstās. Tālredzība veidojas, kad bērns strauji izaug garumā un arīdzan tā acis. Turpretī tuvredzība tiek iegūta dzīves laikā, kad redze regulāri un pastiprināti tiek piepūlēta, piemēram, lasot grāmatas vai spēlējot datorspēles.
 • Acu slimības un traumas – neviens nav pasargāts no slimībām un traumām, kuras var iegūt dzīves laikā un kas var pasliktināt redzi.
 • Vecums – arī acs, tāpat kā ikviena organisma šūna, gadiem ejot zaudē savu tonusu un veselību, tādēļ redze pasliktinās un rodas nepieciešamība pēc tā saucamajām “vecuma brillēm”.
 • Neatbilstošu briļļu nēsāšana – ja briļļu stiprums ir nepietiekošs, notiek jau iepriekš aprakstītais, bet ja to stiprums ir par lielu, arī tādā gadījumā redze tiek bojāta. Tas it īpaši attiecas un veikalos un aptiekās nopērkamajām brillēm – tās ir domātas tikai ārkārtas situācijām, nevis ilgstošai lietošanai.
 • Datora lietošana – ja tas tiek lietots, neieturot pauzes, ilglaicīgi un intensīvi, kā arī pastāvīgi koncentrējoties, tas var radīt redzes nogurumu un redzes pasliktināšanos.

Kā var uzlabot redzi?

 • Acu vingrojumi – acu vingrojumi ilgtermiņā tik tiešām var uzlabot redzi vai vismaz nogurušām acīm likt atgūt skaidrumu un gaišumu, mazinot acu muskuļu spazmas. Acis iespējams vingrināt pēc speciāli izstrādātiem vingrinājumiem vai vismaz censties periodiski mainīt fokusu tuvumā un tālumā, piemēram, skatoties televizoru vai strādājot ar datoru, ik pa laikam, piemēram, ik pēc 20 minūtēm pavērojiet kādu tālumā esošu priekšmetu vismaz 3 minūtes. Ideālā variantā būtu vēlams ik pēc stundas ieturēt pauzi, ļaujot acīm atpūsties. Par speciāliem vingrinājumiem interesējieties kādos citos informācijas avotos.
 • Pareizs uzturs un fiziskās aktivitātes, kā arī veselīgs dzīvesveids – tie uzlabo visas organisma funkcijas, tajā skaitā arī redzi. Protams, tie nebūs spējīgs uzlabot jau sabojātu redzi, bet uzlabos acs veselības stāvokli, novērsīs acu slimības un aizkavēs redzes pasliktināšanos.