Kas ir kontaktlēca?

Kas ir kontaktlēca

contact

Kontaktlēca būtība ir lēcveidīgs objekts kas tiek novietots tieši uz cilvēka acs radzenes, un spēj tur atrasties uzlabojot redzi, vai mainot acs vizuālo izskatu, bet arī palīdzot dažu acs slimību ārstēšanā. Kontaktlēcas tiek iedalītas cietajās un mistajās lēcās, un ap 85 % kontaktlēcu ir tieši šīs mīkstās, bet neskatoties uz to pieejamas ir arī cietās, kuras specifiskos gadījumos var būt labākas un komfortablākas.

Kur un kāpēc tās izmanto?

Mēs visi esam dzirdējuši vai redzējuši kādu lietojam kontakta-lēcas,bet tai daļai no mums , ka to nekad nav darījuši vai nav saskatījuši iemeslus to darīt, bieži vien gribas pajautāt lēcu valkātājiem, kādi ir galvenie iemesli to nēsāšanai.

Lielākā daļa kontaktlēcu lietotāju izmanto tās tieši redzes korekcijai , bet jāzina ka ir arī lēcas, kas izmaina acs krāsu, tomēr tās tiek lietotas salīdzinoši niecīgos apjomos , ja salīdzinām tās ar medicīniskajām lēcām. Šīs medicīniskās kontaktlēcas spēj uzlabot redzi tieši tāpat , kā jebkuras brilles un tās dod ļoti interesantu sajūtu, kas liek tev domāt ka lēcu valkāšanas laikā tava redze ir normas robežās un tev nav ne tuvredzības ne tālredzības.

Kontaktlēcas var viegli izmantot sportojot, ballējoties, strādājot un jebkurā citā dzīves mirklī, kad nepieciešamas straujākas kustības un brilles var radīt diskomfortu un likties pilnīgi liekas.

Bet lai gan lēca izmanto vismaz 2 % pasaules iedzīvotāju tām protams ir savi plusi un mīnusi kurus jāzina, pirms to lietošanas:
Kontaktlēcu plusi

 • uzlabojas vizuālais tēls, jo nav jānēsā brilles
 • var piedalīties fiziskajās aktivitātēs nebaidoties par briļļu nokrišanu vai sasišanu
 • Uz kontaktlēcām nerodas kondensācija un neuzkrājas mitrums aukstā vai karstā laikā
 • lielākā daļa lēcu, kad ieliktas nerada diskomfortu un to nēsāšanas laikā tu jutīsies, kā tava redze būtu maģiski  atgriezusies normālā stāvoklī.
 • iespējams iegādāties vienreizlietojamās vai atkārtoti lietojamās lēcas atkarībā, no tā, kādas ir vajadzības
 • lēcu lielās popularitātes dēļ to cenas ir ievērojami samazinājušās pēdējā desmitgadē.

Kontaktlēcu mīnusi

 • Vairāk lietojamās lēcas nepieciešams tīrīt un saudzīgi uzglabāt, lai tās nesabojātos.
 • daudziem cilvēkiem nepieciešams adoptācijas periods pirms acs radzene pierod pie svešķermeņa kas atrodas uz tās.
 • kontaktlēcas var izraisīt iekaisumus daudz vieglāk, jo mikrobi tiek novadīti no pirkstiem uz acs virsmu.
 • salīdzinot ar brillēm kontaktlēcas sanāk krietni dārgākas, jo tās bieži jāmaina, bet brilles, ja netiek saplēsta var kalpot gadiem.
 • vienmēr jāatceras pareizajā laikā noņemt lēcas, jo pārāk ilgi atrodoties uz acs tās var radīt iekaisumu un diskomforta sajūtu
 • var būt nepatīkama lēcu uzlikšana un noņemšana jo lēca pieskaras tieši acs virsmai un tas var radīt diskomfortu
 • lēcu valkāšana var izraisīt sausu acu simptomus, iekaisumus, tās var palikt netīras ar asaru nogulsnēm, un pat radīt alerģiju ja tu nepanes kādu no ķimikālijām, kurās tā atrodas pirms valkāšanas.

 

Kā redzat tad ir ļoti daudz un dažādu plusu un mīnusu un katram pašam jāizlemj, vai lēcu valkāšana būs piemērota viņa dzīvesveidam, un vai visi šie plusi atspējo negatīvās puses?

Mazliet par vēsturi

Pirmās idejas par valkājamu lēcu iespējamību radās nevienam citam kā Leonardo Da Vinči, kas jau vairāk kā pirms 500 gadiem izdomāja, ka briļļu lēcas, ja pareizi izveidotas varētu būt pa tiešo uzliekamas uz radzenes, bet tā laika tehnoloģiskās un optiskās zināšanas bija pārāk skopas lai viņš šo ideju realizētu dzīvē.

Turpmākos 300 gadus nekādas attīstības šajā jomā neradās līdz 1900 gados tika atjaunota šī ideja, bet gandrīz tāpat kā Da Vinčī laikos nebija pareizās tehnoloģijas to veidošanai, bet zinātnieki aktīvi centās izveidot kontaktlēcu modeli, kas varētu darboties.

Pirmie viņu mēģinājumi bija no stikla un bija lieli, cieti un ļoti neparocīgi un tos varēja nēsāt tikai 3 stundas, jo ilgāk nēsājot tās radīja ļoti lielu diskomfortu. Un protams nemaz nerunāsim par potenciālajiem riskiem, kas rodas, kad stikla lēca ir piespiesta jūsu radzenei, un jebkurš lielāks spiediens to var saplēst miljons sīkos gabaliņos.

Tālākie eksperimenti tika veikti ar želejveidīgiem materiāliem , bet pirmās patiešām lietojamās lēcas tika sāktas ražot ap 1920 gadu un tās bija veidotas vēl joprojām no stikla, bet bija daudz plānākas un varēja tikt nēsātas pat līdz 7 stundām.

Tālāk notikumi neattīstījās tik ātri un tikai ap 1970 gadu parādījās pirmās tiešām lietojamās želejveidīgās lēcas, kas gan jāsaka sākotnēji arī bija biezas un mēdza bieži izkrist un kairināt radzeni. Bet pēc pāris gadu eksperimentiem tika izveidotas pirmās hidrogēla lēcas, kas bija uz ūdens bāzes veidota mīksta materiāla lēcas un tās varēja lietot visas dienas garumā un pat atkārtoti!

Šis tad arī bija sākums mūsdienu kontaktlēcu lielajai popularitātei un tagad tās tiek ražotas no vairāk kā 150 dažādiem materiāliem un tās ir dažnedažādos liekumos, veidos, dizainos un cietumos , lai būtu piemērotas tieši katra cilvēka individuālajām vajadzībām un acij.