Ko izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

brilles vai lecas

Izvēle starp brillēm vai kontaktlēcām ir tieši atkarīga no paša indivīda, tā ieradumiem un dzīvesveida, kā arī redzes īpatnībām. Ikvienam ir iespēja konsultēties pie acu ārsta par to, ko konkrētajā gadījumā labāk lietot, tomēr būtiskākais ir atcerēties to, ka tikai acu ārstam ir jānosaka, kādu briļļu vai kontaktlēcu veidu vajadzētu nēsāt.

Būtiskākā atšķirība starp brillēm un lēcām ir faktā, ka briļļu attālums no acs ir lielāks, līdz ar to redzes asums un redzeslauks nav tik liels. Kontaktlēcas vairākumā gadījumu tomēr sniedz lielāku redzes asumu un redzamību. Varētu teikt, ka kontaktlēcu sniegtais efekts ir pietuvināts reālajai redzei.

Vēl viens briļļu trūkums ir to rāmis, kas ir ierobežojošs faktors to lietošanā, piemēram, sportojot vai peldot. Tāpat traucējoši ir arī briļļu stikliņi, kas gaisa un mitruma maiņā aizsvīst, piemēram, ienākot no vēsa gaisa siltā telpā, par saunām un pirtīm nemaz nerunājot.

Tiem cilvēkiem, kuri raduši nēsāt brilles, veicot tikai noteiktas darbības, piemēram, strādājot ar datoru, lēcu lietošana, visticamāk sagādās neērtības, jo, saprotams, ka noņemt brilles ir ātrāk un vienkāršāk nekā izņemt lēcas ik reizi, kad tās nav vajadzīgas.

Skatoties no acu veselības viedokļa, jāsaka, ka pareizi piemeklētas lēcas nekad nebūs acīm un redzei kaitīgas, ja vien to nēsātājs ievēro visus kontaktlēcu kopšanas un uzturēšanas noteikumus. Kā rāda pieredze, liela daļa cilvēku šo noteikumu dēļ tomēr izvēlas dot priekšroku brillēm.

Briļļu priekšrocības:

  • Brilles jebkurā brīdī, kad tās nav nepieciešamas, var noņemt. Ir vairums cilvēku, kuriem ārsts ir nozīmējis lietot brilles tikai attiecīgās situācijās, piemēram, strādājot pie datora, varot auto vai lasot.
  • Briļļu kopšana ir viegla, jo tā ietver tikai to stikliņu tīrīšanu.
  • Brilles ir lietojamas arī kā lielisks modes aksesuārs.
  • Brilles bez vajadzības nav regulāri jāmaina vai jāatjauno, tāpēc ilgtermiņā briļļu nēsāšana ir daudz ekonomiskāka nekā kontaktlēcu lietošana.
  • Lietojot brilles, nav iespējams satraumēt acs radzeni – tās ir drošākas kā pieaugušajiem, tā arī bērniem.
  • Ja acis ir jūtīgas, kontaktlēcu lietošana var radīt diskomfortu, tāpēc tādā gadījumā ir ieteicams izvēlēties brilles, kas ir piemērotas visiem acu tipiem.

Lēcu priekšrocības:

  • Lietojot kontaktlēcas, radītais attēls ir tuvāks reālajiem priekšmetu izmēriem, jo netiek radīts attēla izkropļojums.
  • Pastāv vairāki lēcu tipi, no kuriem iespējams izvēlēties sev piemērotāko un tīkamāko, balstoties uz savu dzīvesveidu un redzes īpatnībām.
  • Ja cilvēks ir aktīva dzīvesveida piekritējs, kontaktlēcas ir daudz ērtāk lietot, jo brilles aktivitātēs var traucēt, nokrist un saplīst.
  • Ja cilvēkam vienas acs redze krasi atšķiras no otras acs redzes, ir ieteicams izvēlēties lēcas, kuru stiprumu iespējams izvēlēties individuāli katrai acij.