Redzes problēmas

Ir daudz iemeslu, kādēļ var pasliktināties redze: iedzimtu problēmu dēļ vai dzīves laikā iegūtu. Neviens acu ārsts nespēs pateikt kādēļ tieši jūsu redze pasliktinās vai arī kāda var būt jūsu redze pēc pāris gadiem. Nav iespējams noteikt, vai jums būs izteikta tuvredzība vai tālredzība, kā arī vai jums dzīves laikā būs nepieciešamas brilles. Ārsti spēs atbildēt uz jautājumu: “Kas veicina redzes pasliktināšanos?”

Iedzimtība spēj ietekmēt jūsu veselību, kā arī redzes attīstību. Ja jūsu vecākiem ir bijis kāds redzes defekts, arī jums ir liela iespēja to pārmantot. Ja kādam no vecākiem ir nepieciešamas brilles, tad iespējamība, ka bērnam tās būs vajadzīgas ir 50%. Tāpat arī, ja abi vecāki nēsā brilles iedzimtu redzes problēmu dēļ, bērnam ir lielāka iespējamība, ka būs nepieciešamas brilles. Toties tā ir tikai varbūtība un nav teikts, ka 100% bērnam būs nepieciešamas brilles. Iedzimtība ir tikai viens no faktoriem, kas var ietekmēt redzi, vēl viens faktors, kas to ietekmē ir bērna attīstība.

Kad bērns sāk augt un stiepties garumā, arī acs stiepjas un paliek lielāka, kas nereti tas var būt par iemeslu tuvredzībai – jānēsā brilles ar mīnusu, lai skaidri saskatītu lietas, kas atrodas tālumā. Lielāka iespēja iegūt tuvredzību ir bērniem, kuri daudz laika pavada pie telefona, datora vai grāmatām, tādā veidā ilgi nodarbinot acis tuvumā. Jāatceras, kas par daudz, tas par skādi, jo, iespējams, ka tas ir jauki, ja bērns visu laiku vēlas lasīt un ir iemīļojis grāmatas. Tomēr pārāk daudz lasot bērns var iegūt tuvredzību, jo acīm ir pārāk liela slodze. Protams, ka jāievēro arī ergonomika, par kuru vecākiem ir jāzina. Jābūt pareizam pagaismojumam, nedrīkst būt pārāk mazs attālums no acīm līdz objektam, uz kuru skatās, kā arī tam jāatrodas pareizā vietā.

Jāatceras, ka tuvredzība tiek iegūta dzīves laikā, bet tālredzība visbiežāk ir iedzimta. Ja ir neliela tālredzība un nav liela slodze, tad tā var radīt liekas problēmas. Toties, ja slodze acīm tuvumā ir intensīva un ilgstoša, tad cilvēks var izjust diskomfortu, acu asarošanu, miglošanos. Tāpat ar acu problēmām var sastapties pēc hronisku slimību izslimošanas vai arī to var ietekmēt attīstības traucējumi.

Ikdienā cilvēki tic daudz un dažādiem mītiem par acu un redzes pasliktināšanos, toties lielākā daļa no tiem nav patiesi. Viens no visizplatītākajiem mītiem ir ka dators bojā redzi. Ir rūpīgi jāizvērtē patiesība, pirms šo mītu nodod nākamajam cilvēkam, jo nevis dators bojā redzi, bet gan ilgstoša acu neatpūtināšana un to sasprindzināšana. Vēl viens no mītiem, kuram tic liela daļa iedzīvotāju ir – lietojot brilles redze pasliktināsies vēl vairāk. Jau sen ir pierādīts, ka briļļu, lēcu u.c. redzes korekciju līdzekļu lietošana uzlabo, ne pasliktina redzi, ja tie ir pareizi izrakstīti. Svarīgi apzināties, ka bērniem brilles ir svarīgi lietot, jo bērniem tuvredzība progresē lēnāk un var attīstīties līdz mazāk kritiskai pakāpei kā bērniem, kas brilles nenēsā.

Nobeigums nākamajā rakstā